Powered By Blogger

środa, 24 lutego 2021

„Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują” - Alexandra Horowitz

Tytuł: „Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują”
Autor: Alexandra Horowitz
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 320
Ocena: 7/10

Opis
O czym myślą psy? Jak postrzegają świat i to dziwne zwierzę - człowieka? Jak to jest czuć zapach ludzkiego smutku i mijającego czasu? Dlaczego nie da się nie pobiec za rowerzystą? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce dr Alexandra Horowitz.
Autorka nie próbuje uczłowieczać psa na siłę, bada umysł zwierzęcia, które samo nie może o sobie niczego powiedzieć. Książka zawiera opisy najnowszych badań wskazujących na niezwykłe umiejętności czworonogów m.in. wyczuwania ludzkich nastrojów i wykrywania chorób.
Nie jest to podręcznik tresury, jednak wielbiciele psów znajdą w nim wiele wskazówek pozwalających na lepsze zrozumienie swych czworonożnych przyjaciół. Relacja z psem jest prawdopodobnie najbardziej fascynującą więzią, jaką człowiek może wytworzyć z przedstawicielem świata zwierząt. Psy kiedyś były dzikimi stworzeniami, z czasem stały się naszymi najwierniejszymi towarzyszami. Adaptacja do nowej sytuacji przekształciła ich ciała, mózgi i sposób zachowania. Nie należy jednak zapominać o tym, że psy na zawsze pozostaną obywatelami królestwa zwierząt, kochanymi, ale tajemniczymi przyjaciółmi.
„Dowiedz się, dlaczego twój pies jest tak wrażliwy na twoje emocje, spojrzenie i język ciała. Psy żyją w świecie bezustannie zmieniających się złożonych zapachów. Przeczytaj tę porywającą książkę i wejdź do świata zmysłów swojego psa”.
/opis pochodzi od wydawcy/

Moja opinia

„Oczami psa”
to lektura obowiązkowa dla osób, które zamierzają wprowadzić w swoje życie te zwierzęta, ale może okazać się równie przydatna obecnym właścicielom psów. Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak otaczający nas świat postrzega pies, co czuje, gdy wspólnie idziecie na spacer, jakie zmysły są u niego najbardziej rozwinięte, to ta publikacja udzieli wam odpowiedzi. Autorka jako zawodowy etolog przytacza zarówno wyniki naukowych badań, jak i opisuje swoje wrażenia z wieloletnich obserwacji ukochanej suczki oraz innych psów w jej otoczeniu. Mimo wielu naukowych odniesień, styl w jakim książka została napisana jest przystępny i zrozumiały, dzięki czemu publikacja nas nie nuży. Autorka wyjaśnia jak wielki błąd popełniamy patrząc na naszych pupili przez pryzmat antropomorfizacji. Nie da się ukryć, że nasi czworonożni przyjaciele również odczuwają emocje, ale my często popełniamy błędy w ich interpretacji, a to może okazać się niebezpieczne. Przybliża nam również proces oswajania psów, które wywodzą się od wilków, oraz to jak bardzo obecnie psy różnią się od swoich dzikich krewnych. Prześledzimy psie relacje oraz komunikaty jakie między sobą wymieniają, a które dla nas wyglądają jak przypadkowe podskoki i uniki. A wszystko to po to, by lepiej zrozumieć naszych mniejszych przyjaciół, którzy w ogromnej mierze są od nas zależni.
Ta książka również uświadamia nam, że skoro już się podjęliśmy opieki nad psami, to po naszej stronie leży próba znalezienia wspólnego języka i zrozumienia psiego umweltu. I właśnie w tym pomoże nam ta książka! 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI BARDZO DZIĘKUJĘ

 

6 komentarzy:

  1. Dobrze, że takie książki są wydawane. To na pewno potrzebna publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że warto przeczytać tę książkę zanim zdecydujemy się na poszczególne psa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam dużo podobnych książek o psach. Nie wszystkie były wartymi uwagami i polecenia publikacjami. Myślę, że za tą się rozejrzę.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  4. Książka warta przeczytania nie tylko osób opiekujących się psami :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo interesująca, chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Książka akurat nie dla mnie, ale mojej koleżance z pracy na pewno by się spodobała, ona typowa psiara :D

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tutaj jesteś!
Zostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę.
Podziel się swoją opinią :)