Powered By Blogger

wtorek, 29 grudnia 2020

"Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców" - Karrie Fransman i Jonathan Plackett

Tytuł: „Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców”
Autor: Karrie Fransman i Jonathan Plackett
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 200
Ocena: 7 /10

Opis

Dawno, dawno temu, podczas srogiej zimy, król siedział w oknie i wyszywał, wyglądając na krajobraz. Ukłuł się w palec, a trzy krople krwi spadły na śnieg…

Ludzie opowiadali dzieciom baśnie przez setki lat. Niemal przez tak samo długi czas je przerabiali – aby pomóc dzieciom wyobrazić sobie świat, gdzie to one są bohaterami. Autorzy tej książki czytali swoim dzieciom te historie, ale natrafili na dylemat – czegoś w nich brakowało. Zdecydowali się wprowadzić jedną istotną zmianę.

Baśnie w tej książce nie zostały przerobione. Nie mają zmienionych zakończeń, nowych bohaterów. Autorzy jedynie zamienili postaciom płeć. Może nie wydawać się to wielką zmianą, ale będziesz oszołomiony światem, jaki się dzięki temu odsłonił – i bohaterami, których odkryjesz.
/opis wydawcy/

Moja opinia
Na pewno każdy z was zna choć jedną baśń Andersena, braci Grimm czy Perraulta, gdyż to z nimi najczęściej spotykamy się w dzieciństwie. To one rozbudzają naszą fantazję, pozwalają zrozumieć otaczający nas świat, ale przede wszystkim pokazują nam, na czym polega różnica między dobrem i złem.
Baśnie są również źródłem informacji o rolach społecznych i stereotypach, które wiążą się z daną płcią.

Autorzy „Królewny w lśniącej zbroi” chcą skłonić czytelników i czytelniczki do zastanowienia się nad schematami, jakimi się kierują w swoim postrzeganiu idei płci kulturowej. Dzięki ich działaniu, poznajemy wrażliwych mężczyzn, dzielne kobiety, niespełnionych bezdzietnych królów, co pozwala nam zrozumieć, że mimo wizualnych różnic, możemy mieć takie same pragnienia i uczucia co płeć przeciwna. Zyskujemy szerszą perspektywę, która zachwieje wpajanymi nam przez lata przekonaniami. Ta książka choć skierowana jest do dzieci, to mam wrażenie, że jest o wiele bardziej przełomowa w swoim wydźwięku dla dorosłego czytelnika. Dziecko to co pozna w dzieciństwie uzna za normę, więc i zbiór baśni w takim wydaniu nie będzie dla niego czymś zaskakującym. To dorosły czytelnik, który musi zmierzyć się z zamianą ról bohaterów tych opowieści, naraża się na poczucie dyskomfortu. Ale warto! Ta książka uzmysławia nam, jaki mocny wpływ na nasze zachowania mają stereotypy płci, czego się oczekuje od chłopców i dziewczynek, co wypada przedstawicielom danej płci, a co nie. Będąc świadomym czynników, które kształtują postawy naszych dzieci i nas samych, możemy mieć realny wpływ na to, jak będą postrzegać świat i siebie.
Uważam, że pomysł na jaki wpadli autorzy jest genialny!


Książka jest przepięknie wydana. Twarda oprawa i żywe kolory przyciągają wzrok. Ilustracje w książce przywodzą mi na myśl orientalne obrazki, poprzez bogactwo elementów i wzorów. Ewidentnie czuć ten baśniowy klimat. Duża czcionka ułatwia czytanie, więc książka idealnie nadaje się do samodzielnego czytania przez dziecko. Myślę, że warto się nad nią pochylić i razem z dzieckiem wybrać się w świat, który zmienia postrzeganie utrwalonych przez kulturę ról społecznych.
 
Za egzemplarz do recenzji bardzo dziękuję

 

7 komentarzy:

  1. Chętnie przeczytam ją wspólnie z moim siostrzeńcem. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tak przepięknie wydane zbiory bajek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam i uważam ze jest warta uwagi :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Będę musiała ją przeczytać. Dodatkowym atutem jej jest ładne wydanie.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe wydanie, jeszcze nie spotkałam tej książki. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Lubię takie inne spojrzenia na baśnie i bajki :)

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tutaj jesteś!
Zostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę.
Podziel się swoją opinią :)