Tytuł: „Zrozumieć zbrodnię”
Autor: Ewa Ornacka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
Ilość stron: 296
Ocena: 8/10
Opis
Rozejrzyj się wokół siebie. Czy widzisz ludzi, którzy są skłonni do popełniania przestępstw? Uwierz, mógłbyś się zdziwić, wiedząc, do czego są zdolni...
Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? Jak to możliwe, że troskliwi rodzice przed odebraniem sobie życia zabijają własne dzieci? Co sprawia, że szefowie o psychopatycznych skłonnościach zamieniają pracownika w niewolnika? I co robić, by nie stać się ofiarą. Czy w ogóle można się przed tym ustrzec?
W książce Zrozumieć zbrodnię Ewa Ornacka oraz biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha prowadzą nas przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów.
/opis wydawcy/
Moja opinia
Od dłuższego czasu interesuję się sprawami kryminalnymi. Ta tematyka wywołuje u mnie sprzeczne uczucia: fascynuje, przeraża, ciekawi, niepokoi… ale nie jestem w stanie przejść obok takich publikacji obojętnie. Śledzę medialne doniesienia, próbuję znaleźć motyw, zastanawiam się co popchnęło mordercę do zbrodni. Można powiedzieć, że podobnie jak w tytule książki, próbuję zrozumieć zbrodnię.
„Podstawowy błąd naszego myślenia polega na tym, że postrzegamy innych tak jak samych siebie. Tracimy czujność, myśląc: Nigdy nie zrobiłbym czegoś takiego, nikt nie jest do tego zdolny”.
Ewa Ornacka jest dziennikarką śledczą i ma na swoim koncie już kilka publikacji poruszających tematy spraw kryminalnych czy rozpracowujących trudny świat mafii. W swojej najnowszej książce „Zrozumieć zbrodnię”, próbuje dowiedzieć się co dzieje się w głowie przestępcy, który decyduje się skrzywdzić drugiego człowieka. Swoje pytania konsultuje z biegłym sądowym, Jerzym Pobochą, który ocenia stan poczytalności sprawców przestępstw.
W publikacji znajdziemy wiele spraw kryminalnych zarówno tych całkiem nowych, jak i tych o których pamięć ludzka powoli zanika. Dziennikarka i lekarz psychiatra poruszą sprawy z naszego kraju, ale i omówią wstrząsające wydarzenia, które miały miejsce na świecie. A wszystko po to by uświadomić czytelnikowi, że nie należy sądzić innych swoją miarą, bo ludzki umysł nadal pozostaje dla nas wielką tajemnicą, i nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania drugiego człowieka.
Książka składa się z 12 rozdziałów. Rozpiętość omawianych zjawisk jest bardzo różnorodna,
od samobójstwa rozszerzonego, przez próby uniknięcia więzienia i symulowanie choroby psychicznej, po seryjnych morderców i gwałcicieli.
Poznamy szerzej problemy, z jakimi zmagają się chorzy na schizofrenię. Zarówno te trudne jak stany psychozy, gdy puszczają wszelkie hamulce oraz te gdy umysł chorego jest bardzo twórczy. Wielu wynalazców zmagało się właśnie z tą chorobą.
Biegły sądowy wskazuje luki w systemie prawnym, które utrudniają mu rzetelne wykonywanie swojej pracy, oraz nakreśla jak dużo pomyłek ma miejsce przy orzekaniu, czy sprawca był poczytalny w momencie dokonywania zabronionego czynu. A przecież od jego decyzji zależy czy przestępca zostanie w ogóle postawiony przed sądem i poniesie karę za swoje czyny, czy trafi na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Dlatego ważne jest by w tym temacie wymiar sprawiedliwości stanowił jedno, a psychiatrzy cały czas pogłębiali swoją wiedzę.
Z kart książki dowiemy się również jak rozpoznać i nie dać się manipulować psychopacie. Co powinno nas zaalarmować i dać do myślenia, oraz jak reagować w sytuacji zetknięcia się z osobą cierpiącą na psychozy, by nie stać się potencjalną ofiarą jego wybuchu.
Publikację czyta się bardzo szybko. Jest źródłem wiedzy dla osób, które podobnie jak ja, są zafascynowane ludzką psychiką i próbują zrozumieć motywy działania sprawców. Mimo, że ludzki umysł to jedna z największych zagadek, to nawet niewytłumaczalne zachowania mają swoje wytłumaczenie i je właśnie odnajdziemy w książce „Zrozumieć zbrodnię”. Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, nie by rozgrzeszać morderców i przestępców, ale by zdać sobie sprawę, że wiele z ich działań ma wyjaśnienie w ich chorobach, osobowości czy wychowaniu. A my znajdując wśród nich musimy wiedzieć jak reagować by ocalić swoje życie, największą wartość jaką mamy.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:
Chyba namówiłaś mnie na lekturę :)
OdpowiedzUsuńInteresująca tematyka, chętnie bym zajrzała do niej
OdpowiedzUsuńNie słyszałam o tej książce, ale zaciekawiłaś mnie :)
OdpowiedzUsuńTo bardzo ciekawa lektura. Na pewno wiele bym się z niej dowiedziała.
OdpowiedzUsuńJak o psychologa, książka bardzo mnie interesuje. 🙂
OdpowiedzUsuńJako psycholog, chętnie przeczytam.
OdpowiedzUsuńCiekawie byłoby ogarnąć umysłem zbrodnię. Przeczytam!
OdpowiedzUsuńZ e-BOOKIEM POD RĘKĘ
Chętnie przeczytam
OdpowiedzUsuńLubię taką tematykę, więc chciałabym przeczytać tę książkę. Zapisałam tytuł. ;)
OdpowiedzUsuńWysoka ocena zdecydowanie zachęca :)
OdpowiedzUsuńCzęsto czytając kryminały zastanawiam się, co kieruję przestępcami więc chętnie zapoznam się z tematem 🙂
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
subjektiv-buch.blogspot.com
O książce nie słyszałam, ale ciekawie się zapowiada.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com
Pierwszy raz słyszę o tym tytule, ale zapowiada się bardzo ciekawie myślę, że po niego sięgnę jak uporam się ze stosikiem, który na mnie czeka :D
OdpowiedzUsuńxoxo
L. (https://slowotok-laury.blogspot.com)
Mogę ją rozważyć :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałabym o tej pozycji gdyby nie Twój wpis. Widzę, że mamy coś wspólnego : ja też uwielbiam czytać i oglądać programy związane ze sprawami kryminalnymi. Dlatego nie mogę przejść obojętnie obok takiego tytułu. Zapisuję sobie tytuł. Koniecznie muszę tę książkę przeczytać :)
OdpowiedzUsuń