Powered By Blogger

wtorek, 30 lipca 2019

Recenzja "Historie fandomowe" - Tomasz Pindel

Tytuł: „Historie fandomowe”  
Autor: Tomasz Pindel 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne 
Ilość stron: 240  
Ocena: 6/10
 Opis 
Kręcą ich kosmiczne pojazdy i wielościenne kostki. Doskonale znają odzywki elfów i hobbitów. Przebierają się za postaci z japońskich kreskówek. Posługują się swoim żargonem, prowadzą hermetyczne dyskusje w sieci i w realu. Spotykają się na konwentach. Ludzie z zewnątrz na członków fandomu patrzą z nieufnością, a często nawet z pobłażaniem. 
Tymczasem fandom, a dziś raczej fandomy, to niezwykłe środowisko zrzeszające tysiące ludzi, którzy mają swoje pasje i traktują je naprawdę poważnie. 
Oto książka o polskim fandomie fantastycznym: wielkim ruchu miłośników literatury, kina, komiksu, gier, którego początki sięgają zamierzchłych czasów PRL-u. Oto powieść nie tyle o kontrkulturze – ile o alterkulturze, o trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym. Bo przeciwieństwem fana nie jest antyfan. Przeciwieństwem fana jest osobnik obojętny. 
/opis wydawcy/
Moja opinia 
Czy słowa takie jak fandom, konwent, cosplay, LARP, fanfik coś wam mówią? Czy wiecie w jakiej kategorii przyznaje się nagrodę Zajdla albo kim jest Parowski i gdzie odbywa się Pyrkon? Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś przecząco, ta książka z pewnością jest dla Ciebie! A jeśli należysz do fanów literatury science fiction oraz fantasy i aktywnie udzielasz się w klubach miłośników tych gatunków, również sięgnij po książkę Historie fandomowe by dowiedzieć się co o Tobie napisał Tomasz Pindel. 


Autor w swojej publikacji wyjaśnia nam definicję fandomu oraz całą terminologię używaną przez jego członków. Poznajemy początki klubów miłośników literatury science fiction w Polsce, ogromne zaangażowanie młodych ludzi w zdobycie interesujących ich książek, potrzebę tworzenia grup dyskusyjnych i przynależności do nich, a także rozwój fandomów wraz z upływem lat i zmianą ustroju oraz młodym pokoleniem czytelników, którzy mają inne oczekiwania niż ich starsi koledzy. A wszystko to z pozycji bezstronnego obserwatora, gdyż Tomasz Pindel czytuje powieści fantasy, ale do fandomu nigdy nie należał, choć widać, że ten temat niezmiernie go interesuje i fascynuje.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza zawiera informacje o początkach ruchu fandomu w Polsce, który przypada na końcówkę lat 70. Towarzyszymy autorowi, podczas rozmów z ludźmi
tworzącymi fandom i aktywnie w nim uczestniczących, a wśród nich jest wiele znanych nazwisk. Rafał Ziemkiewicz, Jarosław Grzędowicz, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski to tylko niektóre nazwiska znanych pisarzy, którzy tworzyli to środowisko, a później z roli fana zmienili się w ulubieńców czytelników. 
Obserwujemy również sytuację wydawniczą na polskim rynku w czasach PRL-u. Cenzura oraz kłopoty z papierem, które wpływały na niewystarczającą ilość egzemplarzy i ciągły głód czytelników. A także, zupełną zmianę zainteresowania książką, gdy nastał wolny rynek. 
Dowiemy się czemu tak mało pojawiało się książek autorstwa kobiet i jak członkowie fandomu na nie reagowali oraz jakie zdanie o powieściach fantasy mają starzy uczestnicy grupy. 
Prześledzimy zmiany jakie zaszły od założenia fandomu do chwili obecnej. A środowisko to znacznie się rozrosło i zmieniło, co ewidentnie nie podoba się założycielom, którzy z nostalgią wspominają czasy ze swojej młodości. 

W drugiej części przejdziemy się z autorem po halach Międzynarodowych Targów Poznańskich, na których od lat odbywa się impreza łącząca fanów literatury, filmów i gier (planszowych i komputerowych) pod nazwą Pyrkon. Spotkamy tam pełnych entuzjazmu i kreatywności ludzi, którzy tworząc stroje swoich ulubionych postaci ze świata literatury czy filmu, znaleźli sposób na życie czy realizację marzeń i pasji. Bogaty grafik imprezy w skład, którego wchodzą: spotkania z pisarzami, wykłady poruszające różne tematy, hale z grami planszowymi i komputerowymi, a także konkurs przebrań to tylko nieliczne atrakcje jakie znaleźć można na konwencie. 
I choć fandom przeszedł długą drogę, wiele wskazuje, że dopóki ludziom będzie się chciało dyskutować, łączyć się w rzesze fanów i aktywnie uczestniczyć w tego typu klubach, fandomy nie zginą. 

Historie fandomowe to książka, która wprowadzi nas w świat miłośników literatury science fiction oraz fantasy. Ludzi, którzy za sprawą ówczesnej sytuacji politycznej, byli tak bardzo spragnieni dostępu do publikacji, że sami zaczęli pisać opowiadania i powieści. Chcąc móc dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami i wiedzą, dołączali do klubów i organizowali spotkania. Ewolucja fandomów to dla czytelnika ciekawa opowieść, w dodatku napisana w zrozumiały sposób, z humorem i mnóstwem zabawnych anegdot oddających klimat minionych lat. Książka przypadnie do gustu ludziom, którzy żyli w latach 70. i 80. chcących przypomnieć sobie atmosferę tamtych czasów. Ale równie zadowoleni będą czytelnicy tacy jak ja, którzy powieści fantasy czytają, ale o zjawisku fandomu wiedzą niewiele albo i nic. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarne.
 

14 komentarzy:

  1. Nie jestem do końca przekonana, czy odnalazła bym się w tej książce. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem bardzo ciekawa tych anegdot, o których piszesz. To musi być szalenie interesująca książka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo chętnie się z nią zapoznam ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Książka raczej nie dla mnie, więc sobie odpuszczę :)
    http://whothatgirl.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. W tej chwili podziękuję. Przeczuwam, że nie odnalazłabym się w jej treści :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tematyka bardzo ciekawa i myślę, że na czasie. Co raz więcej młodzieży zachwycona postaciami ze swych gier, komiksów, filmów czy kreskówek pragnie być swym ulubionym bohaterem. Myślę, że to zjawisko już nie dziwi tak bardzo jak jeszcze parę lat do tyłu :) Fajnie, że na rynku pojawiła się taka pozycja, która przybliża nam trochę te środowisko.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tym razem spasuję, to nie tematyka dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Sądząc z opisu i recenzji Historie Fandomowe to w pwenym sensie książka popularnonaukowa mająca na celu wyjaśnienie niezwykle popularnego od lat 90 procesu społecznego. Czy autor odnosi się w niej do kwestii popularności japońskich anime w Polsce i ich cenzurze na początku XXI wieku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W drugiej części publikacji jest nawiązanie do rozszerzenia środowiska fandomu na kilka grup, w tym i anime i manga, ale autor nie skupia się na tym temacie. Zatem nie, nie porusza tego tematu.

      Usuń
    2. Szkoda bo lata mojego dzieciństwa jak i ludzi z mojego rocznika zdominowane były przez japońskie anime (tłumaczone na język francuski a potem dopiero polski). Cóż może na rynku pojawi się książka poświęcona temu fenomenowi.

      Usuń
    3. I tego Tobie życzę, żeby takowa pojawiła się na naszym rynku!

      Usuń
  9. Raczej po nią nie sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Lubie sci fi, ale samo środowisko, konwent itp. mnie nie interesuje.

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tutaj jesteś!
Zostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę.
Podziel się swoją opinią :)