Tytuł: „Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych”
Autor: Konrad Malec
Wydawnictwo: Czarne
Ilość stron: 128
Ocena: 7/10
Autor: Konrad Malec
Wydawnictwo: Czarne
Ilość stron: 128
Ocena: 7/10
Dla osób, które interesują się zwierzętami, wydawnictwo Czarne wydało idealną serię. „Menażeria” to książki, które przybliżają ludziom, fascynujący świat fauny. Pozwalają zrozumieć zachowania zwierząt i spojrzeć na przyrodę z zupełnie innego punktu widzenia.
Najnowsza książka z tej serii pod tytułem „Myśliwce” przybliża nam życie ptaków drapieżnych. Jest to lektura, która zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o szponiastych. A warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej grupie ptaków, choćby dlatego, że w naszym godle znajduje się jeden z ich przedstawicieli. Chociaż nadal toczą się spory czy jest to orzeł bielik czy przedni, to okazuje się, że nie tylko nasza ojczyzna wybrała sobie drapola na godnego reprezentanta, a szponiaste licznie występują w ludzkiej kulturze: w legendach, pieśniach, na sztandarach czy w przysłowiach.
Książka ta jest napisana przez ornitologa, który do swojej pracy podchodzi z pasją. I to ewidentnie czuć podczas czytania. Autor dzieli się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą w sposób przystępny, wplatając w opowieść anegdotki. Taka forma sprawia, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie.
W publikacji znajdziemy wiele ciekawych informacji, o których laik nie ma zielonego pojęcia. Dowiemy się jakie ptaki występują na terenie naszego kraju, czym się żywią, a także jakimi zmysłami odbierają otaczający ich świat. Prześledzimy losy szponiastych od momentu, gdy były przez ludzi podziwiane i wielbione, aż do chwili, gdy zostały uznane, za szkodniki, co spowodowało znaczny spadek ich populacji. Okazuje się, że działalność człowieka, nie tylko ta zamierzona, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo szponiastych. I choć od kilkudziesięciu lat próbujemy naprawić swój błąd, rozpościerając nad ptakami ścisłą ochronę, ich liczebność nadal jest niska.
„Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych” to publikacja, która rozbudza w nas zainteresowanie otaczającym nas światem przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem jej mieszkańców. Celem książki jest zachęcić czytelnika do zatrzymania się w codziennym pędzie i kontemplacji otoczenia. Wsłuchania się w świergot ptaków i spojrzenia w niebo. Kto wie? Może właśnie dzięki temu uda nam się wypatrzyć bohaterów wspomnianej książki?
Za egzemplarz do recenzji bardzo dziękuję
Dobrze, że takie książki są wydawane. Będę miała ją na uwadze.
OdpowiedzUsuńTo wazne książki
UsuńMojemu bratu mogłaby się ta książka spodobać. Ja może przeczytam ją za jakiś czas. Na razie mam inne plany.
OdpowiedzUsuńKsiążki jak narkotyk
Najważniejsze, ze jest pasją
OdpowiedzUsuńWarto mieć tę książkę w swojej biblioteczce. 😊
OdpowiedzUsuńPtaki nie są zupełnie w rejonie moich zainteresowań, ale o niektórych zwierzętach chętnie dowiem się więcej. Nie wiedziałam, że Czarne ma taką serię. Muszę zobaczyć jakie jeszcze tytuły się w niej ukazały.
OdpowiedzUsuńA może i bym przeczytała, ostatnio ciekawi mnie ekologia.
OdpowiedzUsuńWarte polecenia pasjonatom :)
OdpowiedzUsuńZajrzałabym ;)
OdpowiedzUsuńJak dobrze, że do Ciebie zajrzałam. Nie przegapię już tej książki :)
OdpowiedzUsuńCiekawa książka ^^ z chęcią bym ją przeglądła :)
OdpowiedzUsuńMnie pewnie by tak średnio zainteresowała, ale moja córka bardzo lubi i interesuje się światem zwierząt więc pewnie by się jej spodobała :)
OdpowiedzUsuń