Powered By Blogger

wtorek, 19 maja 2020

"Wielka księga siusiaków" i "Wielka księga cipek" - Dan Hojer, Gunila Kvarnstrom

Tytuł: „Wielka księga siusiaków” i „Wielka księga cipek”
Autor: Dan Hojer, Gunilla Kvarnstrom
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 79
Ocena: 7/10

Seksualność człowieka jest nadal u nas tematem tabu. Rodzice często nie wiedzą w jakim wieku zacząć rozmawiać z dzieckiem, na temat jego narządów i różnic w budowie między płciami, albo w jakie słowa ubrać tą wiedzę, żeby dziecka nie przestraszyć i nie zniechęcić. Wpływ na edukowanie dzieci w tej kwestii ma także religia, która często myli edukację seksualną z działaniami mającymi rozbudzić w dziecku/nastolatku zainteresowanie seksem. A prawda jest taka, że wraz z dojrzewaniem, nastolatka coraz bardziej ciekawią zmiany jakie zachodzą w jego organizmie. I najbardziej interesują go sprawy związane ze zmianą jego wyglądu takie jak, owłosienie, potliwość, trądzik, podniecenie, miesiączka czy nocne polucje.

Jeżeli z wątpliwościami przyjdą do swoich rodziców, to możemy tylko mieć nadzieję, że uzyskają wsparcie, zrozumienie i uspokajające ich odpowiedzi. Jednak często nastolatki wstydzą się zapytać najbliższych i takiej wiedzy szukają w innych źródłach. W moim odczuciu o wiele lepszym wyborem niż przypadkowe internetowe strony, są publikacje takie jak „Wielka księga siusiaków” czy „Wielka księga cipek”.


Dan Hojer wspomina swoją pierwszą i ostatnią lekcję wychowania seksualnego, gdy to cała klasa zareagowała śmiechem, a nauczycielka zawstydzona zrezygnowała z prowadzenia zajęć. Jego doświadczenia sprawiły, że uznał, iż mimo wszystko taka edukacja jest potrzebna, bo nastolatki potrzebują informacji, że to co dzieje się z ich ciałem jest jak najbardziej w porządku.


„Wielka księga siusiaków” oraz „Wielka księga cipek” są skierowane do konkretnego odbiorcy: chłopców i dziewczynek. Jednak zdecydowanie można, a nawet trzeba poznać obie te publikacje. Dzięki temu obie płcie poznają punkt widzenia, niepokoje czy sposób funkcjonowania zarówno męskich jak i żeńskich narządów płciowych. Książeczki napisane są prostym, ale niewulgarnym językiem (no może, poza tym słowem ‘cipka’, mnie jakoś to słowo nie do końca przekonuje), który wyjaśnia wiele zagadnień związanych z dojrzewaniem, narządami płciowymi, miesiączką, ciążą, masturbacją, wielkością czy kształtem męskich i żeńskich genitaliów. Do tego znajdziemy w niej ilustracje, które dobrze oddają klimat całej publikacji. Uczą, ale nie szokują.
Dzięki tym książeczkom poznamy zarówno religijne spojrzenie na ludzką seksualność, ale też odkryjemy, że temat ten towarzyszy ludziom od zawsze i ma to swoje odzwierciedlenie w kulturze, sztuce i historii.

Moim zdaniem książka może być pomocna rodzicom, w tych trudnych rozmowach ze swoimi dziećmi jako wskazówka jak przekazać im tę, uważaną przez wielu za wstydliwą, wiedzę. Ale obie publikacje świetnie nadają się do samodzielnego czytania przez nastolatki, a spis treści pozwoli szybko trafić do odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Mnie co najwyżej trochę irytował brak uporządkowania treści. Autor bardzo mocno skacze między ciekawostkami, pytaniami od zaniepokojonych nastolatków, a wyjaśnianiem pojęć. Ale może dzięki temu, książka nie znudzi się młodemu odbiorcy. Na plus trzeba wymienić słowniczek na końcu publikacji, szkoda tylko, że są tam też słowa, które nie znalazły się w treści książki.

Pamiętajmy, że dzieci będą interesować się swoją seksualnością, i tym jakie są różnice między płciami. Od nas tylko zależy, czy pomożemy im znaleźć rzetelne źródła wiedzy, czy będą musiały szukać odpowiedzi u starszych kolegów/koleżanek czy w Internecie, gdzie nie zawsze trafią na treści dostosowane do ich wieku.

Za egzemplarze do recenzji bardzo dziękuję
Wydawnictwu Czarna Owca

 

7 komentarzy:

  1. Jestem bardzo ciekawa tych książek. Zgadzam się, że z edukacją seksualną wciąż jest u nas problem. Najbardziej uderza mnie to, że z jednej strony mamy rzesze rodziców, czy rodzin, dla których seksualność jest tematem tabu i nie potrafią rozmawiać o niej ze swoimi dziećmi, a z drugiej mamy kulturę i media, gdzie seksualność jest niemal na każdym kroku. W książkach, filmach, teledyskach, na plakatach... Wszędzie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiedza i informacje dostosowane do wieku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ważne jest, aby wytłumaczyć dzieciom w przystępny sposób, adekwatny do ich wieku tak istotne dla nich kwestie, dlatego cieszę się, że takie książki powstają. 😊

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa i odważna książka dla dzieci. Jak sama wspominasz, to jest dalej temat tabu.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że mogłabym sięgnąć po obie te książki. Jestem ciekawa czy mi się spodobają. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety jest to temat tabu. Nie pomaga nasz język, bo nie ma ładnych określeń na narzady seksualne. Wielka ksiega siusiaków, to brzmi jak jakiś satyryczny album.

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tutaj jesteś!
Zostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę.
Podziel się swoją opinią :)