Powered By Blogger

poniedziałek, 3 czerwca 2019

"Rozmowa z Górą" - Rafał Fronia

Tytuł: „Rozmowa z Górą” 
Autor: Rafał Fronia 
Wydawnictwo: SQN 
Ilość stron: 448 
Ocena: 8/10
 Opis 
Świst lawiny, która w kilka sekund może pozbawić życia. Ujmująca cisza po śnieżnej zamieci. Strach i ekscytacja w drodze na szczyt. Odpowiedzialność kontra ryzyko. Rozum kontra serce. Zdobywanie kontra zdobycie. 
Kto nie był w Górach wysokich, nigdy tak naprawdę nie zrozumie, co czują himalaiści ruszający na podbój ośmiotysięczników. Rafał Fronia, autor cieszących się ogromną popularnością dzienników z wyprawy na K2, po raz kolejny postanowił przybliżyć ten świat. Tym razem w sposób szczególny.
Rozmowa z Górą została zainspirowana pytaniami czytelników. Część z nich doczekała się odpowiedzi prosto z mroźnego namiotu spod Manaslu, inne stały się impulsem do spisania przemyśleń już po powrocie. Dzięki temu książka pozwala zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w Górach. I jak to możliwe, że droga do zdobycia celu może być znacznie ważniejsza niż jego osiągnięcie. 
„W tej książce konkretny szczyt górski to pretekst do opowieści o poszukiwaniu, a to łączy wszystkich nas – ludzi gór i ludzi biur. Liczy się zdobywanie, a nie zdobycie. Po co w ogóle jeździć w wysokie góry? By się sprawdzić, doświadczyć, że się żyje. W poszukiwaniu tajemnicy, zwłaszcza o sobie samym. Ekstremalnie wyczerpani, głodni, wkurzeni, nie mamy siły udawać, nawet przed samym sobą. W plecaku himalaisty nie ma miejsca na aktorskie maski, zostają na dole. To cenne lekcje”.
/opis pochodzi od wydawcy/ 


Moja ocena 
Wspinaczka wysokogórska wzbudza wiele emocji. Jest sporo grupa osób, która nie rozumie, jak można ryzykować swoje życie, by zdobyć szczyt. Nawet ten największy. Ja też należę do tych osób, które próbują zrozumieć co ciągnie wspinaczy w tak trudne warunki, gdzie o błąd i wypadek czy nawet śmierć, nie jest wcale trudno. Pochłaniam zatem mnóstwo książek o himalaistach, by choć trochę zrozumieć ich pasję. 

„W górach liczą się dla mnie ludzie, bo Góra to jednak tylko kupa kamieni, lodu i skał.” 


W książce „Rozmowa z Górą” Rafał Fronia przedstawia nam swoje powody, które ciągną go w góry wysokie. Uważa on, że celem nie jest zdobyć, ale zdobywać. I to niekoniecznie sam wierzchołek góry, ale doświadczenie z wędrówki do szczytu, radość obcowania z zupełnie inną kulturą i ludźmi, którzy stają się towarzyszami liny i za których podczas wyprawy stajemy się odpowiedzialni.

„Idziesz w góry nie po to, by wygrywać czy przegrywać. 
Idziesz tam, by zdobywać, a nie zdobyć. 
To wielka różnica, dla mnie zasadnicza”. 

Rafał Fronia uchyla nam rąbka tajemnicy jak wygląda cała wyprawa, od momentu podjęcia decyzji i zdobyciu sponsorów po zakończenie działań pod górą i powrót do kraju. Czytając „Rozmowę z Górą” pokonamy razem z uczestnikami wyprawy na Manaslu, drogę z Katmandu do podnóża góry. Zgłębimy wiedzę o buddyzmie i jego obrzędach, poznamy miejsca, które warto odwiedzić będąc w Nepalu i specyficznych mieszkańców żyjących głównie z turystyki oraz wzbogacających się pełniąc rolę tragarzy zanosząc ciężkie ładunki do bazy pod górą. 

„A to czego nie rozumiemy odpycha nas i napawa lękiem, a czasem pociąga, zawsze intryguje i nigdy nie pozostawia obojętnymi.” 

Książka spodoba się wszystkim miłośnikom gór i czytelnikom zafascynowanym himalaistami. Ale dzięki szczegółowym opisom kolejnych etapów podróży, osoby lubiące poznawać nowe miejsca i inną od naszej kulturę, również znajdą w tej pozycji coś dla siebie. Rafał Fronia używa języka, który sprawia, że czujemy się jakbyśmy siedzieli razem z nim w ciepłym namiocie, przy kubku gorącej herbaty i słuchali jego opowiadania o odnajdywaniu siebie. 
Książka zawiera wiele ciekawych zdjęć i bardzo ubolewam nad tym, że czytałam książkę w wersji e-booka, bo zdjęcia w kolorze na pewno o wiele lepiej oddają klimat przedstawionych miejsc.

„Gdziekolwiek idziemy, i po cokolwiek, nie zapominajmy, że to droga ma największe znaczenie. Takie jest życie. Życie to droga, a droga to podróż.” 


                                              Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.
                                              Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl


 

11 komentarzy:

  1. Wiem, komu polecić tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba jeszcze nie czytałam książki o takiej tematyce związanej z górami. Ta mnie zaintrygowała i z chęcią po nią sięgnę. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też zamówiłam i czekam aż przyjdzie :) sama chodzić po górach raczej nie lubię, ale himalaistów podziwiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też mam duży respekt prze górami i raczej nie lubię po nich chodzić, ale czytać jak najbardziej :) Może dlatego, żeby zrozumieć co ich tam w górę ciągnie, a czego my, zwykli ludzie, nie potrafimy dostrzec.

      Usuń
  4. Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Raczej nie jestem wielką fanką gór, więc sobie odpuszczę ten tytuł. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę, że i mi ta książka się spodoba.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten tytuł sobie odpuszczę. Poprostu nie moja tematyka.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jejku, kocham góry i się wspinać. Muszę ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo lubię takie książki, będę ja miała na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tutaj jesteś!
Zostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę.
Podziel się swoją opinią :)