Tytuł: „Zbrodnia niedoskonała”
Autor: Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 397
Ocena: 8/10
Opis
"Zbrodnia niedoskonała" to książka oparta na autentycznych sprawach, przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szerszego grona czytelników.
Pytanie: „Czy istnieje zbrodnia doskonała” zadają sobie od wieków kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet autorzy powieści kryminalnych.
Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat, ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane. Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Razem z dziennikarką Katarzyną Bondą stworzyli fascynującą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Szczegółowe opisy przypadków, w których polski profiler sporządzał portrety psychologiczne nieznanych zabójców, znakomicie ilustrują prezentowaną przez niego wiedzę teoretyczną.
Mamy nadzieję, że poznawanie procesu tworzenia profilu, śledzenie toku myślenia eksperta podczas analizy dowodów i tropów zainteresuje wielu czytelników. Zapraszamy do lektury.
Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera.
/opis pochodzi od wydawcy/
Moja opiniaOgromnie interesują mnie książki poruszające tematykę kryminalną. Świadomość, że sprawy o których czytam, są zapisem prawdziwych zdarzeń, z jednej strony budzi mój niepokój, ale z drugiej bardzo mocno przyciąga. Jestem wielokrotnie pozytywnie zaskoczona skutecznością organów ścigania, które są w stanie doprowadzić do ujęcia sprawcy. A dzięki współpracy Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha dostajemy świetną książkę, która pozwala nam poznać pracę profilera. Zawód, który w Polsce dopiero w latach 90tych XX wieku zyskał uznanie i którego udział w wytypowaniu sprawcy jest niezwykle pomocny.
Bogdan Lach jest pierwszym psychologiem śledczym w Polsce, który zajął się profilowaniem przestępców. W „Zbrodni doskonałej” przedstawia długa drogę jaką musiał przejść, by przekonać policjantów, że profilowanie to nie wróżenie z fusów, a technika od lat wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych z dużym powodzeniem.
„Ciało ofiary jest książką, którą trzeba umieć czytać.”
Z książki dowiemy się kto był ojcem profilowania oraz kiedy po raz pierwszy udało ująć sprawcę, na podstawie stworzonego profilu. Poznamy wiele szokujących i przerażających zbrodni jakie wydarzyły się w naszym kraju. I choć nie we wszystkich przypadkach udało się znaleźć dowody, które pozwoliłyby doprowadzić sprawcę przed wymiar sprawiedliwości, to z całą pewnością nie ma zbrodni doskonałej. Czasem tylko trudno wymierzyć sprawiedliwość.
Książka również wyjaśni nam wiele pojęć z terminologii kryminalistycznej. Autorzy podzielili książkę na rozdziały związane z motywem popełnianych zbrodni. Mamy rozdziały o pedofilach, podpalaczach, o zbrodniach popełnionych z zemsty, w celach rabunkowych czy na tle seksualnym.
A na koniec czytelnik sam może przekonać się, czy sprawdziłby się w tym zawodzie.
„Zbrodnia niedoskonała” to książka, która zadowoli czytelników zainteresowanych sprawami kryminalnymi. Wyjaśnia kim jest profiler i jak jego praca pomaga policjantom zawęzić grono podejrzanych do zaledwie kilku osób. Uświadamia nam jaki to ważny zawód, pomimo że tak długo był niedoceniany.
Też lubię książki o tematyce kryminalnej i również, które opowiadają o autentycznych wydarzeniach. Zapisuję tytuł, jestem naprawdę ciekawa tej książki. ;)
OdpowiedzUsuńLubie kryminały ale nie jestem pewna, czy ten przypadłby mi do gustu ;)
OdpowiedzUsuńnie nazwałabym tej książki kryminałem, choć porusza sprawy kryminalne. To raczej publikacja, która przedstawia nam zawód profilera i wpływ jaki jego praca ma na rozwiązanie spraw, którymi zajmuje się policja.
UsuńTak sobie myślę że to moze być ciekawe i zainteresować ale trzeba mieć odpowiedni nastrój aby się wczytać i poczuć ;)
UsuńTo może być coś ciekawego
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem jest! :)
UsuńLubię tego typu książki, ale wydaje mi się, że podstawy kryminalistyki już znam. Mimo to jeśli natrafię na tę książkę w bibliotece - bez wahania po nią sięgnę! ;)
OdpowiedzUsuńUważam, że warto. A i czyta się szybko, więc w moim odczuciu to nie jesr stracony czas :-)
UsuńMój kolega non stop namawiał mnie, by sięgnąć po jakąś książkę Pani Bondy w związku z tym, na mojej półce czekają trzy książki do przeczytania.
OdpowiedzUsuńKsiążki jak narkotyk
ja na razie Bondy czytałam dwie: "Zbrodnie niedoskonałą" oraz "Polskie morderczynie" ale obie są oparte na faktach. Nie czytałam jeszcze żadnej jej powieści, ale kiedyś na pewno to zmienię ;)
UsuńLubię kryminały, także chętnie przeczytam. Tym bardziej, że nadal jeszcze nie poznałam twórczości pani Bondy ;)
OdpowiedzUsuń